It has not finished with Janáček!

The Brno Contemporary Orchestra (BCO) was established in 2011 with the purpose to present contemporary world music at home and Czech music abroad (with overlaps to the music of the 20th century).

We want to draw up listeners and show them that the music is a part of our daily life. By compact dramaturgic units and by original projects linking music with other arts (film, visual arts, etc.) we wish to be attractive not only for the audience, but even for composers – which we want to motivate to create new pieces made-to-measure for the orchestra.

The founder, artistic director and conductor of BCO is Pavel Šnajdr.

 

FOLLOW AS on FACEBOOK

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER! HERE

TICKETS ONLINE COMING SOON!

Next concert

13. 11. 2019 at 19:30
Dům pánů z Kunštátu

LUDWIG VAN, aneb osud klepe na dveře

La Monte Young | Composition 1960 No 7
Ludwig van Beethoven | první věta Allegro con brio ze Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“
Dieter Schnebel |  Re-visionen I,II – Beethowen-Symphonie
Mauricio Kagel | Ludwig van
La Monte Young | Composition 1960 No 7


Hrát jenom první větu ze skladby a navíc, jedná-li se o takovou hitovku jako je Osudová, zní jako program galakoncertu o přestávce nějakého báječného sportovního kání, ale nebojte! Skutečně zazní veleslavná první věta z Beethovenovy 5. symfonie, a to hned několikrát. Jednou skoro v originále, jednou v revizi Dietera Schnebela a potom jako velkolepá, i když poněkud nekorektní, pocta famózního Mauricio Kagela. V jeho velkolepém filmovém pomníku chodí po bonnské zoo chlapík s parukou a na ruční kameru natáčí zvířátka, k tomu zní Óda na radost a moudré promluvy o hudebním geniu Ludwiga van Beethovena.

all concerts